KROK 2: CZYSTE WNĘTRZE

Wysprzątane i pachnące wnętrze auta, sprawi, że poczujesz się lepiej i złapiesz wiosenny nastrój.

Mokre buty, śnieg, wilgoć i sól. Po zimie pozostaje nam dużo niekoniecznie przyjemnych rzeczy, które można sprowadzić do jednego słowa: brud.

Czy to na wycieraczkach, czy poduszkach, pod siedzeniami lub desce rozdzielczej - zima pozostawia po sobie wszędzie ślady. Oczywiście nie tylko owa pora roku przyczynia się do bałaganu w naszym aucie, często znajdziemy w nim okruchy po przekąsce ze stacji benzynowej, puste butelki lub zwinięty w schowku od strony pasażera rachunek za ostatnie zakupy.

Ogólnie mówiąc, nasz samochód w takim stanie to nie jest wnętrze, w którym możemy się dobrze czuć… Warto o to zadbać i zrobić gruntowne porządki, gdyż jest to miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu codziennie się przemieszczając, a bardzo często jest to także nasze „mobilne biuro” ze względu na styl pracy.
ALCAR AEZ DOTZ DEZENT ENZO STAHLRAD
 

Czyszczenie wstępne:

Co potrzebujesz:
- torbę foliową lub worek na śmieci
- odkurzacz
- ściereczkę
- wodę

Po pierwsze, zbierz wszystkie śmieci, które są zbyt duże dla odkurzacza i wrzuć je do worka na śmieci.
Zanim przejdziesz dalej, wyjmij również wszystkie wycieraczki i dokładnie je wytrzep.

Następnie odkurz cały samochód: dolne obszary, siedzenia, deskę rozdzielczą i schowki, klimatyzację, otwory wentylacyjne i podłogę bagażnika.
Mniejsze, a także bardziej uporczywe plamy można łatwo usunąć przy pomocy ściereczki i ciepłej wodą.

UWAGA: Pył i brud zbierają się szczególnie szybko we wszystkich zakamarkach twojego samochodu, dlatego nie należy zapominać o szynach stanowiących mocowanie foteli lub szczelinach pomiędzy siedziskiem, a konsolą środkową. Pył, czy okruchy usuniesz wydmuchując je przy użyciu kompresora.
ALCAR AEZ DOTZ DEZENT ENZO STAHLRAD
 

Czyszczenie dywaników:

Co potrzebujesz:
- odkurzacz
- środek do czyszczenia poduszek i dywaników
- drucianą szczotkę
- ewentualnie odplamiacz do usuwania uporczywych plam z dywaników
- ściereczkę z mikrofibry

W pierwszej kolejności odkurz dywaniki, a następnie spryskaj całą ich powierzchnię środkiem przeznaczonym do czyszczenia dywanów (postępuj zgodnie z instrukcją producenta) i pozwól im nasiąknąć przez chwilę. Okrężnym ruchem rozprowadź środek czyszczący na dywanie drucianą szczotką. Do trwalszych plam można użyć dodatkowo odplamiacza.

Po dokładnym oczyszczeniu, przetrzyj dywaniki do sucha za pomocą ściereczki z mikrofibry i pozostaw do całkowitego wyschnięcia na co najmniej 24 godziny najlepiej na świeżym powietrzu.

RADA: Jeżeli używasz środka czyszczącego w postaci pianki to zalecamy szczotkę do szorowania. Wówczas skuteczniej rozprowadzisz piankę pomiędzy włóknami materiału.
ALCAR AEZ DOTZ DEZENT ENZO STAHLRAD
 

Czyszczenie tkanin na siedzeniach::

Co potrzebujesz:
- środek do czyszczenia poduszek i dywaników
- miękką szczoteczkę
- ściereczkę z mikrofibry


Spryskaj poduszkę środkiem czyszczącym zgodnie z instrukcja na opakowaniu podaną przez producenta na całej powierzchni siedziska, a następnie rozprowadź detergent dokładnie używając miękkiej szczotki. Aby uniknąć uszkodzenia wewnętrznej części tapicerki, uważaj, aby nigdy nie zmoczyć siedzenia podczas czyszczenia. Na koniec, wytrzyj wilgotne miejsca przy pomocy ściereczki z mikrofibry.

UWAGA: Nie powinno się czyścić jedynie plamy, a od razu całą powierzchnię fotela włącznie z oparciem. Zapobiegnie to powstaniu plamy po czyszczeniu. Użyj specjalnego środka czyszczącego do tapicerki Alcantara, ponieważ tego typu detergenty są szczególnie delikatne.

ALCAR AEZ DOTZ DEZENT ENZO STAHLRAD
 

Czyszczenie foteli skórzanych:

Co potrzebujesz:
- odkurzacz
- środki czyszczące przeznaczone do skór
- ściereczkę z mikrofibry
- gąbkę


Przed rozpoczęciem czyszczenia należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, a także odpowiednią instrukcją dotyczącą sposobów pielęgnacji tapicerek skórzanych (opisanych w instrukcji obsługi samochodu). Przetrzyj siedzenia ściereczką z mikrofibry nasączoną środkiem przeznaczonym do czyszczenia skóry, aby usunąć uporczywe plamy.

Tapicerkę skórzaną można także dokładnie wyczyścić za pomocą gąbki lub drugiej ściereczki z mikrofibry, rozpylając środek czyszczący na siedzeniach i wykonując ruchy okrężne delikatnie usuwać zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby na koniec wytrzeć fotele czystą i suchą ściereczką z mikrofibry.

UWAGA:
Unikaj rozpylania środka czyszczącego bezpośrednio na siedzeniach obitych skórą perforowaną, zamiast tego rozpylaj na gąbkę.
ALCAR AEZ DOTZ DEZENT ENZO STAHLRAD
 

Pielęgnacja elementów z plastiku:

Co potrzebujesz:
- ściereczkę z mikrofibry
- wodę
- środek do czyszczenia plastiku


Najpierw usuń kurz używając do tego miękkiej szmatki i ciepłej wody. Aby pozbyć się tłustych plam i innych zanieczyszczeń, rozpyl odpowiedni środek czyszczący na szmatkę i wyczyść dokładnie wszystkie elementy plastikowe.

RADA: Jeżeli chcesz usunąć brud z trudno dostępnych miejsc, użyj patyczków bawełnianych
ALCAR AEZ DOTZ DEZENT ENZO STAHLRAD
 

Czyszczenie szyb od wewnątrz:

Co potrzebujesz:
- ściereczkę z mikrofibry
- spray do czyszczenia szyb

Rozpyl preparat do czyszczenia na przedniej szybie i rozprowadź go na całej powierzchni za pomocą szmatki, a następnie wytrzyj do sucha używając drugiej czystej ściereczki.

ALCAR AEZ DOTZ DEZENT ENZO STAHLRAD
 

Springmyride - pomocny trik:

Co potrzebujesz:
- wodę mineralną
- sok z cytryny lub
- ocet
- butelkę ze spayem


Możesz sam stworzyć swój własny, idealny środek czyszczący. To naprawdę łatwe! Co więcej: nie zawiera szkodliwych chemikaliów!

Zmieszaj składniki w równych proporcjach i wlej roztwór do butelki z rozpylaczem. Gotowe!
ALCAR AEZ DOTZ DEZENT ENZO STAHLRAD