KROK 3: Sprawdź stan lakieru i szyb

Wjedź w wiosnę w olśniewającym stylu!

Jeśli dużo jeździsz samochodem w długie trasy zwłaszcza po drogach ekspresowych, czy autostradach, ale i nie zawsze idealnych drogach w obszarze zabudowanym poza wielkimi miastami to na pewno z własnego doświadczenia doskonale znasz ten moment, kiedy piasek, ziemia lub sól drogowa w zimie wirują w powietrzu i z dużą prędkością uderzają w szybę, czy karoserię samochodu.

Niestety może to spowodować zadrapania na lakierze, przedniej szybie, zderzakach lub masce. Ma to z kolei swoje przełożenie na złą lub zmniejszoną widoczność podczas prowadzenia auta, różnych manewrów lub parkowania.

Mamy dobrą wiadomość, w większości przypadków, możesz oczywiście w prosty sposób samodzielnie naprawić małe uszkodzenia.
AEZ DOTZ DEZENT STAHLRAD CONFIGURATOR FELGEN
 

Znajdź i napraw uszkodzenia lakieru

Po dokładnym myciu auta, uszkodzenia lakieru stają się dość widoczne. Występują one zwłaszcza na masce silnika, nadkolach, zderzaku lub lusterkach zewnętrznych. Pamiętaj jednak, że większość uszkodzeń i zadrapań można usunąć..
 

1) Zadrapania na powierzchni

 

———————-
Co potrzebujesz:
- ściereczkę z mikrofibry
- polerkę samochodową
———————-

Powierzchowne uszkodzenia często wymagają jedynie kosmetycznego spolerowania. Użyj w tym celu dostępnego na rynku środka do polerowania i czyszczenia samochodu i czystej oraz gładkiej szmatki z mikrofibry. Detergent nakładaj kolistymi płynnymi ruchami.

UWAGA: Zanim rozpoczniesz polerowanie uszkodzonego obszaru karoserii, upewnij się, że lakier jest dokładnie oczyszczony. Tak samo tkanina/ściereczka, którą używasz musi idealnie czysta, aby zapobiec wcieraniu cząstek brudu.
AEZ DOTZ DEZENT STAHLRAD CONFIGURATOR FELGEN
 

2) Naprawa głębszych uszkodzeń


———————-
Co potrzebujesz:
- Zestaw naprawczy do samodzielnego usuwania głębszych rys z lakieru 
———————-

Do głębszych odprysków, otarć I uszkodzeń lakieru użyj zestawu naprawczego. Pamiętaj, że zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, obszar, który będziesz polerował, należy bardzo dokładnie wyczyścić.

Okrężnym ruchem nałóż pastę i starannie wypoleruj dany obszar, a następnie pozostaw do wyschnięcia (około 5 minut). Po upływie wymaganego czasu nałóż pastę wygładzającą.

Aby uzyskać ostateczny efekt i nadać błysk użyj chemii ochronno-upiększającej, czyli różnego rodzaju woski, polimery, czy płyny.

Rada: Pasty z woskiem, czy inne preparaty tego typu nakładaj cieniutką warstwą, najlepiej specjalnym aplikatorem z gąbki. Jeżeli choć odrobina pasty wchodzi w szpary to znaczy, że zostało jej nałożone zbyt dużo!
AEZ DOTZ DEZENT STAHLRAD CONFIGURATOR FELGEN
 

3) Pisak/kredka do usuwania rys z lakieru

 

———————-
Co potrzebujesz:
- Pisak/kredkę (dobraną zgodnie z kodem koloru Twojego auta)
———————-

Do usuwania rys na lakierze samochodu pomocny może się kazać specjalny pen.
Standardowo, najpierw wyczyść dokładnie uszkodzony obszar. Ostrożnie wstrząśnij pisakiem i nanieś farbkę na rysę.

Jeśli zarysowanie jest nadal widoczne po tym zabiegu, zalecamy wizytę u eksperta. Ponadto, jeśli nie masz pewności, jak używać kredkę, właściwym rozwiązaniem jest udanie się do specjalistycznego warsztatu.

RADA: Upewnij się dobrze, że kolor pisaka jest identyczny z kolorem lakieru na Twoim aucie. Każdy kolor lakieru jest oznaczony trzycyfrową sekwencją numeryczną. W zależności od producenta kod jest umieszczany na każdym samochodzie w innym miejscu (np. na tabliczce znamionowej zlokalizowanej na słupku drzwi, w komorze silnika, itp.).
AEZ DOTZ DEZENT STAHLRAD CONFIGURATOR FELGEN
 

Odpryski na szybie przedniej

 

———————-
Co potrzebujesz:
- Żywica do naprawy szyby przedniej
———————-

Odpryski na przedniej szybie wymagają szybkiej naprawy. Zanim udasz się do serwisu możesz zastosować żywicę naprawczą do przedniej szyby. Taki zabieg zapobiega dalszym uszkodzeniom i chroni przed zabrudzeniem.

Gdy pęknięcie ma średnicę większą niż moneta 2 pln lub mniej niż 10 cm od krawędzi szyby, należy jak najszybciej wymienić całą przednią szybę.

UWAGA: Żywica używana do naprawy nie może znajdować się w polu widzenia kierowcy. Co więcej, musisz pamiętać, że taka naprawa jest rozwiązaniem tymczasowym i jak najszybciej powinieneś się udać do odpowiedniego serwisu/warsztatu lub sklepu.
AEZ DOTZ DEZENT STAHLRAD CONFIGURATOR FELGEN
 

Spring my ride – pomocny trik VIDEO

 

Do szybkiej naprawy, zamiast żywicy można użyć małego kawałka taśmy klejącej przezroczystej, ale jest to rozwiązanie tymczasowe!