KROK 4: Lista kontrolna

Lepiej dmuchać na zimne!

W okresie zimowym wiele elementów i podzespołów w samochodzie jest dotkliwie potraktowane przez zimno, wilgoć i brud. Dlatego przygotowując się do sezonu wiosennego, należy pamiętać, iż oprócz sprzątnięcia i wypolerowania auta warto także sprawdzić najważniejsze układy i części.

Kontrola reflektorów, wentylacji, wycieraczek oraz sprawdzenie, co dzieje się pod maską silnika to czynności, które naprawdę warto wykonać raz na jakiś czas. Są to miejsca i części kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu oraz prawidłowej jazdy i wykonywania manewrów autem na drodze.
aez dotz dezent configurator felgen
 

uszczelki

———————-
Co potrzebujesz:
- Produkt do pielęgnacji gumowych elementów
- Czysta bawełniana ściereczka lub gąbka
———————-

Aby zapobiec uszkodzeniom uszczelek, należy regularnie je sprawdzać i czyścić. W tym celu, należy nałożyć specjalny produkt przeznaczony do pielęgnacji gumowych elementów za pomocą gąbki lub czystej szmatki bezpośrednio na uszczelki i równomiernie go rozprowadzić.


UWAGA: Przed nałożeniem środka pielęgnacyjnego na uszczelki należy usunąć z nich całą wilgoć i brud. Jeżeli tego nie zrobimy to produkt konserwujący może nie zadziałać.
aez dotz dezent configurator felgen
 

Wycieraczki

 

———————-
Co potrzebujesz:
- Uniwersalny środek czyszczący
- Ręcznik papierowy
———————-

Zanim przystąpisz do czyszczenia, podnieś wycieraczki. Następnie spryskaj środkiem czyszczącym ręcznik papierowy i przeciągnij nim w górę i w dół po całej długości wycieraczki. Powtarzaj czynność dopóki na ręczniku nie pozostanie żaden brud i inne pozostałości. Oczywiste jest, że jeżeli piórka są mocno uszkodzone to należy wymienić je na nowe.

UWAGA: Zniszczone wycieraczki należy jak najszybciej zmienić, ponieważ w najgorszym przypadku pozostawią zadrapania na przedniej szybie, a te z kolei skutkują słabszą widocznością i uszkodzeniem szyby.
AEZ DOTZ DEZENT STAHLRAD CONFIGURATOR FELGEN
 

oLEJ


———————-
Co potrzebujesz:
- Ręcznik papierowy lub szmatka
———————-

Aby zmierzyć poziom oleju, wyjmij wskaźnik poziomu oleju i wyczyść go ściereczką lub papierowym ręcznikiem, a następnie ponownie włóż kij. Zmierz poziom oleju poprzez ponowne wyciągnięcie wskaźnika: poziom musi przekraczać dolne oznaczenie na nim, w przeciwnym razie olej należy uzupełnić.

UWAGA: Aby pomiar był prawidłowy, zawsze sprawdzaj poziom oleju po wychłodzeniu silnika, czyli około godziny po jego wyłączeniu. Ponadto samochód musi stać na równej powierzchni.
aez dotz dezent configurator felgen
 

Płyn chłodzący

 

Przy wyłączonym silniku, prawidłowy poziom płynu chłodzącego powinien znajdować się pomiędzy wskaźnikiem minimum, a maksimum.

UWAGA: RYZYKO ZAGROŻENIA !!! Zbiornik nigdy nie powinien być otwierany, jeżeli silnik, a tym samym płyn jest jeszcze gorący, ponieważ po otwarciu nagrzanego zasobnika może on wystrzelić w górze, co niesie za sobą ryzyko zagrożenia i uszkodzenia ciała.

aez dotz dezent configurator felgen
 

Wentylacja

 

———————-
Co potrzebujesz:
- Śrubokręt
- Nowy filtr 
———————-
Niesprawna wentylacja prowadzi do zwiększonego zużycia energii i paliwa, czy uszkodzenia powierzchni cylindrów, tłoków i pierścieni tłokowych. Należy pamiętać, że raz na jakiś czas filtr powietrza musi zostać wyczyszczony lub wymieniony. Producenci aut podają różne przebiegi, po których należy wymienić filtr powietrza, ale jest jeszcze jeden czynnik, na który warto zwrócić uwagę – jak intensywnie eksploatujemy samochód i w jakich warunkach jeździmy. Zwłaszcza zimą, opary i brud często gromadzi się właśnie w tym miejscu, dlatego powinniśmy regularnie kontrolować jego stan.
Wymiana filtra nie jest skomplikowana. Najpierw należy sprawdzić, gdzie filtr jest zlokalizowany, najczęściej pod maską z boku silnika. Jest on zabezpieczony zatrzaskami lub śrubami, więc aby się do niego dostać, należy zdjąć pokrywę (należy to robić delikatnie, aby nie uszkodzić zacisków) i wymienić stary filtr na nowy. Warto wyczyścić także sama puszkę, w której znajduje się filtr.

RADA: Oprócz regularnego czyszczenia, czy wymiany filtru powietrza, warto także zwrócić uwagę na filtr kabinowy, inaczej zwany filtrem przeciw-pyłkowym. Nie ma on wpływu na pracę silnika, ale dba o to, aby powietrze w aucie było czyste, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików.
aez dotz dezent configurator felgen
 

Płyn do spryskiwaczy

 

———————-
Co potrzebujesz:
- Płyn do spryskiwaczy
———————-

Poziom płynu do spryskiwaczy powinien być regularnie kontrolowany i jeżeli to konieczne, uzupełniany. Podstawą bezpiecznej jazdy jest bardzo dobra widoczność, którą zapewnia wiele czynników, m.in. układ spryskiwania szyb oraz właściwy poziom płynu do spryskiwaczy, którego zadaniem jest zmoczenie szyby, żeby wycieraczki nie pracowały na sucho, co pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń oraz poprawę widoczności drogi.
aez dotz dezent configurator felgen
 

Akumulator

 

———————-
Co potrzebujesz:
- Urządzenie do pomiaru
———————-

Zima i niskie temperatury to najtrudniejszy czas dla akumulatora samochodowego. Sprawdzenia jego stanu należy dokonać, gdy silnik jest wyłączony za pośrednictwem ogólnodostępnych w sklepach mierników. Prawidłowa wartość powinna wynosić 12,4-12,7 V. Niższe wartości wskazują na częściowo rozładowany akumulator. 

RADA: Jeśli nie masz pewności, proponujemy umówić się na wizytę w warsztacie samochodowym, aby sprawdzić, czy akumulator nadal działa. 
aez dotz dezent configurator felgen
 

Światła

 

Należy pamiętać, aby skontrolować działanie następujących świateł w samochodzie:

- reflektory przednie (światła mijania, światła drogowe)
- światła hamowania „stop”
- światła pozycyjne
- światła awaryjne
- kierunkowskazy
- światła przeciwmgłowe

W nowych autach sprawa jest bardzo prosta, ponieważ to komputer pokładowy sprawdza stan żarówek lub diod oraz informuje kierowcę o każdej awarii. Co, jeżeli nie mamy takiego systemu? Aby sprawdzić działanie świateł samodzielnie, bez pomocy drugiej osoby, zaparkuj samochód przed powierzchnią odbijającą światło (np. witryna sklepu).
aez dotz dezent configurator felgen
 

Spring my ride - POMOCNY TRIK VIDEO

 

ALCAR TRICK: Olej można uzupełnić bez użycia lejka.

Co potrzebujesz:
- duży śrubokręt
- starą szmatkę

Przytrzymaj końcówką śrubokrętu otwór wlewu i pozwól i zacznij powoli wlewać olej do pojemnika. Następnie wytrzyj śrubokręt kawałkiem materiału.